Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Muži vs. ženy – kdo to má s hubnutím jednodušší?

Muž a žena, kteří cvičí

Hubnutí je vnímáno především jako problém ženského pohlaví. Je pravdou, že ženy čelí mnohem většímu nátlaku ze stran medií, co se týká jejich postavy a vnímání těla. Pokud si půjdete koupit jakýkoliv ženský časopis, uvidíte krásné modelky, moderní kousky oblečení, různé tipy na diety, zdravé recepty. Ženy jsou mnohem vnímavější ke svému vzhledu a pochopitelně se každá žena chce cítit dobře a chce se líbit sama sobě i opačnému pohlaví. Již pár kilogramů navíc začínají ženy brzy řešit a to často pomocí diet. V té době může odstartovat začarovaný kruh hubnutí a nabírání, tzv. jojo efekt.

Nicméně jsme v moderní době a tak nejen ženy, ale i muži začínají čelit nátlaku na vzhled. I muži chtějí hubnout, jen se o tom tolik nemluví.

Má jedno z pohlaví při hubnutí výhody? Hubne se lépe mužům nebo ženám?

Je pravdou, že muži mají oproti ženám při hubnutí pár výhod. První výhodou je odlišné složení těla. Muži mají přirozeně větší podíl svalové hmoty, a tak v klidovém režimu i při pohybové aktivitě spalují více než ženy. Další výhodou je, že za sebou nemají tolik pokusů o redukci hmotnosti. Správně platí, že čím vyšší počet pokusů o redukci hmotností, tím obtížněji se postupně hubne.

Vliv na rozložení tuku v těle mají i hormony, u žen estrogeny a u mužů testosteron. U mužů se vyskytuje tzv. androidní typ obezity, pro kterou je typické hromadění tuku v oblasti břicha. Muži jsou tedy více ohroženi kardiovaskulárními riziky než ženy. U žen je typicky tzv. gynoidní typ obezity, kdy se tuková tkáň hromadí v oblasti stehen a hýždí. Výskyt kardiovaskulárních rizik je u žen v menší míře než u mužů.

Důležitá je u obou pohlaví motivace k hubnutí. Ženy se často pouští do hubnutí rychle, zkouší neustále diety a mají rozsáhlé znalosti o skladbě stravy, výživových doporučeních, o zdravém životním stylu. Na jídle si ubírají, až se dostanou do bodu, kdy není co ubírat a jejich metabolismus se stane úsporným a jim se nedaří hubnout, naopak spíše přibírají. Muži za sebou tolik hubnoucích pokusů nemají. Muži o dietách tolik nevědí a to je pro ně výhodou. Mnozí z nich udělají drobné změny v jídelníčku – omezí příjem piva, slazených nápojů, uzenin, příloh a hubnutí jde samo. U mužů bývá motivací především zlepšení zdravotního stavu a fyzické zdatnosti.

Ženy jsou mnohem emotivnější a více ovlivnitelné. Již na začátku už ani nevěří, že by mohly zhubnout. Bývají více orientované na rychlé úspěchy a při neúspěchu jsou frustrované a tak se raději pouštějí do diet stále dokola. Muži jsou více praktičtí a více se orientují na dosažení cíle. Pokud se rozhodnou hubnout, máloco je odradí. Při hubnutí lépe snášejí pomalejší hmotností úbytek a tak u redukce hmotnosti déle vydrží. Muži jsou také více nakloněni k pohybové aktivitě, která napomáhá při redukci hmotnosti ke spalování tuků.

Ať jsme ale objektivní. I muži mají určité překážky při hubnutí. Každý muž se dobře nají a má své oblíbené pokrmy a nápoje, kterých se nerad vzdává. A tak se může stát, že se nám nedaří v jídelníčku omezit uzeniny, tučná masa, smetanové sýry, klasická česká kuchyně nebo pivo.

U obou pohlaví je nejdůležitější motivace, se kterou se do hubnutí pouští.  Při hubnutí jednoho či druhé pohlaví je důležitá i podpora okolí nebo přímo partnera. Pak mohou ženy hravě většinu mužů v boji s váhou porazit. Hlavně nezapomínejte, že hubnutí a ztráta kilogramů nepřijde hned, vytrvejte a nevzdávejte to!

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11