Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Krabičková dieta – další z mnoha diet nebo úspěšné hubnutí?

Krabičková dieta - krabičky

Opět se setkáváme se staronovou metodou hubnutí – krabičkovou dietou. O co se jedná? Krabičková dieta Vám umožňuje dodávku celodenních jídel, které jsou servírovány v krabičkách. Vy je tak jednoduše můžete jíst kdekoliv a kdykoliv.

Nabídka začít s krabičkovou dietou je velmi lákavá. Vždyť představa, že se nebudete muset s jídlem připravovat a jídlo Vám bude doručeno přímo až domů a vy ho už pouze zkonzumujete, je nádherná. Nemáte žádné starosti ani s dietou, ani s nákupem potravin. Krabičková dieta za Vás řeší plánování a přípravu jídel. A ti, co chtějí opakovaně zhubnout mají opět nový způsob řešení, který vypadá důvěryhodně a tak krabičkovou dietu také vyzkoušejí.

Je ale opravdu krabičková dieta to pravé, co Vám zaručí úspěšné a trvalé zhubnutí? Nejprve bych chtěla uvést, že krabičková dieta je z nepřeberného množství diet jedna z těch „lepších“. Hlavním principem krabičkové diety je zjednodušení stravování pro hubnoucí, který je zajímavý a velice příjemný. ALE! Měli bychom se podívat i na druhou stranu mince.

Každý z nás je jiný a proto potřebujeme individuální přístup a to především, pokud se rozhodneme hubnout. Avšak krabičková dieta je vytvořena tak, aby byla vhodná pro velké množství osob. Dnešní možnosti krabičkových diet jsou mnohem širší a Vy si tak můžete vybrat z mnoha programů krabičkových diet – například programy zaměřené na hubnutí, na hubnutí po porodu, pro celiaky, pro sportovce, atd. Při hubnutí si můžete zvolit z několika variant energetických příjmů – od 5000 až po 10000 kJ. Často Vám na webových stránkách i pomohou nastavit, jaký energetický příjem zvolit. Ale z jakých údajů? Z Vaší hmotnosti, výšky, věku, úrovně fyzické aktivity. Už ale nikdo neřeší, jak jíte právě teď. Například u lidí s obezitou, převážně morbidní obezitou, dojde díky takovému propočtu k nesprávné volbě jídelníčku (programu). Jídelníček bude u takových lidí často nadhodnocen nebo naopak podhodnocen. Tím chci říct, že je vždy nejdůležitější propočet Vašeho aktuálního jídelníčku a na jeho základě Vám stanovit redukční program a energetický příjem.

Dále Vás krabičková dieta omezuje ve Vašich momentálních chutích, nerespektuje ani Vaše nálady nebo denní režim, které mohou Vaše stravování ovlivňovat. Máte-li zrovna chuť na plátek masa a opečený brambor, máte smůlu. Na jídelním lístku krabičkové diety je šmakoun s bulgurem.

Dalším neduhem je, že nad jídlem vůbec nepřemýšlíte. Nechápete důvod, proč je v krabičce plátek masa, kuskus a k tomu ještě salát. Důležité přeci je, že mám co jíst. Tak to ale není. Jestli chcete zhubnout a chápete, že hubnutí nějakou dobu trvá, pak je vhodné pochopit, co mám jíst a proč a také kolik toho mám jíst. Vůbec vlastně nepochopíte o čem správné stravování je a jak takové jídlo připravit. A tak až jednou skončíte s krabičkovou dietou a vrátíte se časem ke svému obvyklému stravování, budete opět zápolit s jojo-efektem a vracejícími se kilogramy.

A poslední je také cena. Za krabičkovou dietu dáte v přepočtu 9.000 – 11.000 Kč za měsíc. To není málo. Často tak i z důvodu ceny, krabičkovou dietu brzy opustíte.

Na závěr. Krabičková dieta má své pro i proti. Je vhodné si o krabičkové dietě předem něco zjistit, podívat se na reference klientů, kteří s krabičkovou dietou skončili a jaká je cena za měsíc a jaký jídelníček Vás čeká. Dle mého názoru je důležité chápat co jím a proč. Pochopit, že zdravé a správné stravování je o tom, že můžu jíst cokoliv, ale všeho s mírou. Umět si zkrátka nastavit vlastní rovnováhu stravování.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit