Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Krabičková dieta – další z mnoha diet nebo úspěšné hubnutí?

Krabičková dieta - krabičky

Opět se setkáváme se staronovou metodou hubnutí – krabičkovou dietou. O co se jedná? Krabičková dieta Vám umožňuje dodávku celodenních jídel, které jsou servírovány v krabičkách. Vy je tak jednoduše můžete jíst kdekoliv a kdykoliv.

Nabídka začít s krabičkovou dietou je velmi lákavá. Vždyť představa, že se nebudete muset s jídlem připravovat a jídlo Vám bude doručeno přímo až domů a vy ho už pouze zkonzumujete, je nádherná. Nemáte žádné starosti ani s dietou, ani s nákupem potravin. Krabičková dieta za Vás řeší plánování a přípravu jídel. A ti, co chtějí opakovaně zhubnout mají opět nový způsob řešení, který vypadá důvěryhodně a tak krabičkovou dietu také vyzkoušejí.

Je ale opravdu krabičková dieta to pravé, co Vám zaručí úspěšné a trvalé zhubnutí? Nejprve bych chtěla uvést, že krabičková dieta je z nepřeberného množství diet jedna z těch „lepších“. Hlavním principem krabičkové diety je zjednodušení stravování pro hubnoucí, který je zajímavý a velice příjemný. ALE! Měli bychom se podívat i na druhou stranu mince.

Každý z nás je jiný a proto potřebujeme individuální přístup a to především, pokud se rozhodneme hubnout. Avšak krabičková dieta je vytvořena tak, aby byla vhodná pro velké množství osob. Dnešní možnosti krabičkových diet jsou mnohem širší a Vy si tak můžete vybrat z mnoha programů krabičkových diet – například programy zaměřené na hubnutí, na hubnutí po porodu, pro celiaky, pro sportovce, atd. Při hubnutí si můžete zvolit z několika variant energetických příjmů – od 5000 až po 10000 kJ. Často Vám na webových stránkách i pomohou nastavit, jaký energetický příjem zvolit. Ale z jakých údajů? Z Vaší hmotnosti, výšky, věku, úrovně fyzické aktivity. Už ale nikdo neřeší, jak jíte právě teď. Například u lidí s obezitou, převážně morbidní obezitou, dojde díky takovému propočtu k nesprávné volbě jídelníčku (programu). Jídelníček bude u takových lidí často nadhodnocen nebo naopak podhodnocen. Tím chci říct, že je vždy nejdůležitější propočet Vašeho aktuálního jídelníčku a na jeho základě Vám stanovit redukční program a energetický příjem.

Dále Vás krabičková dieta omezuje ve Vašich momentálních chutích, nerespektuje ani Vaše nálady nebo denní režim, které mohou Vaše stravování ovlivňovat. Máte-li zrovna chuť na plátek masa a opečený brambor, máte smůlu. Na jídelním lístku krabičkové diety je šmakoun s bulgurem.

Dalším neduhem je, že nad jídlem vůbec nepřemýšlíte. Nechápete důvod, proč je v krabičce plátek masa, kuskus a k tomu ještě salát. Důležité přeci je, že mám co jíst. Tak to ale není. Jestli chcete zhubnout a chápete, že hubnutí nějakou dobu trvá, pak je vhodné pochopit, co mám jíst a proč a také kolik toho mám jíst. Vůbec vlastně nepochopíte o čem správné stravování je a jak takové jídlo připravit. A tak až jednou skončíte s krabičkovou dietou a vrátíte se časem ke svému obvyklému stravování, budete opět zápolit s jojo-efektem a vracejícími se kilogramy.

A poslední je také cena. Za krabičkovou dietu dáte v přepočtu 9.000 – 11.000 Kč za měsíc. To není málo. Často tak i z důvodu ceny, krabičkovou dietu brzy opustíte.

Na závěr. Krabičková dieta má své pro i proti. Je vhodné si o krabičkové dietě předem něco zjistit, podívat se na reference klientů, kteří s krabičkovou dietou skončili a jaká je cena za měsíc a jaký jídelníček Vás čeká. Dle mého názoru je důležité chápat co jím a proč. Pochopit, že zdravé a správné stravování je o tom, že můžu jíst cokoliv, ale všeho s mírou. Umět si zkrátka nastavit vlastní rovnováhu stravování.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11