Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Jak zatočit s nadváhou a obezitou?

Jak zatočit s nadváhou

Nadváha a obezita se definuje jako zvýšené až nadměrné ukládání tuku v těle. Abychom zjistili, zda se nacházíme v pásmu nadváhy nebo obezity, používáme nejčastěji BMI (Body Mass Index), analýzu tělesného složení nebo měření obvodu pasu. BMI (Body Mass Index) se získá podílem hmotnosti (kg) a výšky (m2). Dle konečného výsledku jsme zařazeni do určitých kategorií. Pro lepší přehlednost jsou kategorie uvedeny v tabulce.

Tab. č. 1: Body Mass Index – BMI

BMI Kategorie
Pod 18,5 Podváha
18,5 – 24,9 Normální hmotnost
25 – 29,9 Nadváha
30 – 34,9 Obezita I. stupně
35 – 39,9 Obezita II. stupně
40 a více Obezita III. stupně

 

Mezi další možné vyšetřovací metody patří analýza tělesného složení. Nejčastěji se setkáme s tzv. bioelektrickou impedancí, která funguje na principu měření odporu tělesných tkání. Během měření zjistíme aktuální hmotnost, množství tělesného tuku, množství viscerálního tuku, svalové hmoty, tělesné vody, popřípadě ještě metabolický věk.

Neméně důležité je klientům změřit správně i obvod pasu. Ten se měří v polovině vzdálenosti mezi posledním hmatatelným žebrem a hrbolem kyčelní kosti. Z naměřených hodnot poté můžeme usuzovat riziko kardiovaskulárních komplikací u klienta.

Tab. č. 2: Hodnoty obvodu pasu

Obvod pasu Norma Zvýšené riziko KVO Vysoké riziko KVO
Ženy < 80 cm 80– 88 cm >88 cm
Muži < 94 cm 94 – 102 cm >102 cm
  • KVO – kardiovaskulární onemocnění

Pokud zjistíte Vy sami, od praktického lékaře nebo metodou analýzy tělesného složení, že máte nadváhu nebo obezitu, bylo by vhodné Vaši hmotnost redukovat. S nadváhou i obezitou souvisí řada zdravotních komplikací, které se zvyšující se hmotností prohlubují.

Pro více informací o správném hubnutí a našich redukčních program nás neváhejte kontaktovat.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit