Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Vánoce jsou tady! Je nutné mít z nich strach?

Vánoce jsou tady! Je nutné mít z nich strach?

S první adventní nedělí nám začíná přibývat i dotazů ohledně dodržování jídelníčku a vánočního období. Většina z vás se bojí, že během týdne vánoční pohody hmotnost poroste nezávratně nahoru a vaše předvánoční snahy tak přijdou vniveč. Je ale opravdu čeho se bát? Mohou Vánoce za naší rostoucí hmotnost, nebo hledáme jen období, kdy můžeme polevit a Vánoce se nám hodí jako dobrá výmluva?

Vánoce patří mezi svátky, které jsou naplněné láskou, úsměvy, společnými setkáními s těmi, které máme nejraději. K oslavám neodmyslitelně patří i dobré jídlo a pití, tak jak to známe už od dětství. A přesně takto stále stejně oslavy vypadat mohou, ale nemusí, protože my už nejsme děti a tvoříme si svůj vlastní svět plný vědomých i nevědomých voleb.

Na úplný začátek je ideální si uvědomit, co pro mě konkrétně Vánoce znamenají. Můžeme si utřídit myšlenky ohledně Vánoc a našeho způsobu stravování, dát si i cíl, jak bych chtěl/a, aby mé stravování vypadalo a zkusit si vymyslet možnosti, jak bych něco změnil/a, nebo jak bych provedl/a to, aby se mi má změna podařila. Až poté se mohu pustit do zkoumání rad a nápadů, které by mi mohly v plánu pomoci.

Tipy pro udržení zdravého životního stylu během Vánoc:

  • Adventní trhy trvají cca 5 týdnů a lákají nás na všelijaké dobroty. V rámci pitného režimu doporučuji dát si pozor na sladké alkoholické i nealkoholické nápoje typu svařák, grog, punč. Jejich energetická hodnota na 200ml je kolem 850 kJ. Když si dám takové nápoje 2-3, tak už mám vlastně „po večeři“. Trhy tedy berte jako výjimečnou událost, kde se můžete setkat s přáteli a dopřejete si oblíbený nápoj. Jen těch nápojů nebude třeba 5, ale například si dopřejete dva a občerstvení ideálně vyřešíte doma. Když by se vám totiž takových návštěv trhů sešlo během týdne více a vy svůj příjem nehlídali, nebo ho nedoplnili adekvátní pohybovou aktivitou, hmotnost by vám zřejmě začala vzrůstat.
  • Štědrovečerní večeři si můžeme také s klidným srdcem dopřát tak, jak je. Jste-li zvyklí na bramborový salát, smaženého kapra, rybí polévku, tak proč ne? Jednou za rok taková večeře naši postavu určitě nezmění. Když by ale někdo z vás přeci jen chtěl večeři odlehčit, může využít například zakysanou smetanu místo majonézy do bramborového salátu. Kapra místo smažení upéct a víno nevolit sladké, ale suché. A hned máte nějakou tu energii ušetřenou.
  • Pokud patříte mezi ty, kterým po Štědrém dnu začíná kolečko návštěv, snažte se svůj den si rozvrhnout a naplánovat, co budete jíst. Pakliže Vás čeká energeticky náročnější oběd, zkuste svou snídani a večeři odlehčit, abyste si oběd na návštěvě mohli užít.
  • Bez cukroví, Vánoce jako by nebyly. Většina z nás cukroví během dne uzobává, a to je nejčastější příčina našich kil letících nahoru. Neuvědomujeme si, že cukroví má energetickou hodnotu a je zdrojem tuků a jednoduchých cukrů. Cukroví tak zařazujme jako součást hlavních jídel nebo svačin. Na snídani můžete mít například 4-5 ks oblíbeného cukroví, mléčný výrobek a 1 ks menšího ovoce. Na svačinu třeba 1-2 ks cukroví a malý jogurt.
  • Nezapomínejte během Vánoc i na pohyb. Vím, že nás láká teplo domova a vánoční pohádky, ale naše tělo se hýbat potřebuje. Zkuste si každý den najít čas na pravidelný pohyb, ať už se bavíme o procházce, nordic walkingu, bobování, lyžování atd. Pravidelný pohyb přispívá ke správnému držení těla, peristaltice střev a samozřejmě ke snižování hmotnosti.

Na závěr si dovolím Vám popřát klidné Vánoce. Užijte si je s lidmi, které máte opravdu rádi a nezapomínejte o své zdraví pečovat.

Mgr. Zuzana Malčíková, nutriční specialistka a koučka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit