Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Vánoce jsou tady! Je nutné mít z nich strach?

Vánoce jsou tady! Je nutné mít z nich strach?

S první adventní nedělí nám začíná přibývat i dotazů ohledně dodržování jídelníčku a vánočního období. Většina z vás se bojí, že během týdne vánoční pohody hmotnost poroste nezávratně nahoru a vaše předvánoční snahy tak přijdou vniveč. Je ale opravdu čeho se bát? Mohou Vánoce za naší rostoucí hmotnost, nebo hledáme jen období, kdy můžeme polevit a Vánoce se nám hodí jako dobrá výmluva?

Vánoce patří mezi svátky, které jsou naplněné láskou, úsměvy, společnými setkáními s těmi, které máme nejraději. K oslavám neodmyslitelně patří i dobré jídlo a pití, tak jak to známe už od dětství. A přesně takto stále stejně oslavy vypadat mohou, ale nemusí, protože my už nejsme děti a tvoříme si svůj vlastní svět plný vědomých i nevědomých voleb.

Na úplný začátek je ideální si uvědomit, co pro mě konkrétně Vánoce znamenají. Můžeme si utřídit myšlenky ohledně Vánoc a našeho způsobu stravování, dát si i cíl, jak bych chtěl/a, aby mé stravování vypadalo a zkusit si vymyslet možnosti, jak bych něco změnil/a, nebo jak bych provedl/a to, aby se mi má změna podařila. Až poté se mohu pustit do zkoumání rad a nápadů, které by mi mohly v plánu pomoci.

Tipy pro udržení zdravého životního stylu během Vánoc:

  • Adventní trhy trvají cca 5 týdnů a lákají nás na všelijaké dobroty. V rámci pitného režimu doporučuji dát si pozor na sladké alkoholické i nealkoholické nápoje typu svařák, grog, punč. Jejich energetická hodnota na 200ml je kolem 850 kJ. Když si dám takové nápoje 2-3, tak už mám vlastně „po večeři“. Trhy tedy berte jako výjimečnou událost, kde se můžete setkat s přáteli a dopřejete si oblíbený nápoj. Jen těch nápojů nebude třeba 5, ale například si dopřejete dva a občerstvení ideálně vyřešíte doma. Když by se vám totiž takových návštěv trhů sešlo během týdne více a vy svůj příjem nehlídali, nebo ho nedoplnili adekvátní pohybovou aktivitou, hmotnost by vám zřejmě začala vzrůstat.
  • Štědrovečerní večeři si můžeme také s klidným srdcem dopřát tak, jak je. Jste-li zvyklí na bramborový salát, smaženého kapra, rybí polévku, tak proč ne? Jednou za rok taková večeře naši postavu určitě nezmění. Když by ale někdo z vás přeci jen chtěl večeři odlehčit, může využít například zakysanou smetanu místo majonézy do bramborového salátu. Kapra místo smažení upéct a víno nevolit sladké, ale suché. A hned máte nějakou tu energii ušetřenou.
  • Pokud patříte mezi ty, kterým po Štědrém dnu začíná kolečko návštěv, snažte se svůj den si rozvrhnout a naplánovat, co budete jíst. Pakliže Vás čeká energeticky náročnější oběd, zkuste svou snídani a večeři odlehčit, abyste si oběd na návštěvě mohli užít.
  • Bez cukroví, Vánoce jako by nebyly. Většina z nás cukroví během dne uzobává, a to je nejčastější příčina našich kil letících nahoru. Neuvědomujeme si, že cukroví má energetickou hodnotu a je zdrojem tuků a jednoduchých cukrů. Cukroví tak zařazujme jako součást hlavních jídel nebo svačin. Na snídani můžete mít například 4-5 ks oblíbeného cukroví, mléčný výrobek a 1 ks menšího ovoce. Na svačinu třeba 1-2 ks cukroví a malý jogurt.
  • Nezapomínejte během Vánoc i na pohyb. Vím, že nás láká teplo domova a vánoční pohádky, ale naše tělo se hýbat potřebuje. Zkuste si každý den najít čas na pravidelný pohyb, ať už se bavíme o procházce, nordic walkingu, bobování, lyžování atd. Pravidelný pohyb přispívá ke správnému držení těla, peristaltice střev a samozřejmě ke snižování hmotnosti.

Na závěr si dovolím Vám popřát klidné Vánoce. Užijte si je s lidmi, které máte opravdu rádi a nezapomínejte o své zdraví pečovat.

Mgr. Zuzana Malčíková, nutriční specialistka a koučka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11