Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Body image

Body image

Stále se v dnešní době nacházíme v období, kdy tlak na náš vzhled má stoupající tendence. Žijeme ve vnějším světě, kdy se vzhled začíná stávat nadřazenější vnitřním hodnotám. Tlak společnosti, síla čísel jsou pro nás tak silné, že jsme tomu, jak má krása vypadat, začali věřit.

Otázka by měla ale znít: Kdo má takovou moc, že nám může určovat kult krásy? Není to tak, že krásu vidíme každý z nás v něčem jiném? Proč bychom měli směřovat k něčí představě krásy a stresovat se z ní?

Jistě si všichni z nás vybaví Marylin Monroe a její obraz. Marylin byla krásná žena, která byla obdařena božskými ženskými tvary. Média však přišla s tím, že její velikost 40 nebyla ideální. Ženské časopisy, katalogy, sociální sítě, televize nám dennodenně ukazují, jak si představují krásu. My poté mediální masáží o této představě podléháme a stresujeme se dennodenně, že tohoto obrazu nedosahujeme. Tento tlak ale nezažíváme pouze my ženy, už se vztahuje i na muže.

Dostali jsme se dokonce tak daleko, že obezita je pro nás sprosté slovo a názor, jak vnímáme obezitu umíme naším výrazem či slovem, dát jasně najevo. Naopak, pokud vidíme na sociální síti vyhublé dívky, které zajisté mají problém s poruchou příjmu potravy, jejich hubenost se nám líbí a nevidíme jejich tristní vztah k jídlu.

Problematika body image je širokospektrální a pouze jedno řešení neexistuje. Ani já všespásné řešení nemám. Nicméně bych si jako první položila otázku: Proč je ten člověk obézní? Proč má tendenci být tak hubený? S čím se trápí? Co za tím vězí? Tyto otázky a nalézání jejich odpovědí jsou tou nejpotřebnější pilulkou, kterou byste měli užívat.

Vlastní názor na určité situace je v pořádku. Není ale v pořádku cíleně mým názorem někomu ublížit. Ten, kdo tak činí, má zřejmě též dost velký problém sám se sebou. Posmívání, narážky nejsou vítězstvím, ale projevem vlastní slabosti.

Vydejte se primárně na cestu, kdy se chcete naučit přijmout s laskavostí a pokorou své vlastní tělo. Važte si každého nádechu a výdechu, funkcí Vašeho organismu a všech tělesných systémů. Hledejte krásu uvnitř sebe, rozvíjejte sami sebe a trošku se v sobě nebojte „pohrabat“, abyste dostali odpovědi na otázky PROČ?

Přeji hodně odvahy Vám všem.

Mgr. Zuzana Malčíková, nutriční specialistka a koučka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11