Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Pitný režim – co je vhodné na pití při redukčním režimu? Kolik toho mám vypít?

Naše tělo je tvořeno z velké části vodou. Její obsah v lidském těle zdravého člověka dosahuje 50-60 % tělesné hmotnosti. Bez vody zkrátka nedovedeme žít a je nutné ji našemu tělu dostatečně doplňovat. Ne nadarmo je pitný režim základem potravinové pyramidy. Dostatečný příjem tekutin je velmi důležitý a je třeba je doplňovat v průběhu celého dne. Při nedostatečném pitném režimu se v prvních fázích může objevit mírná dehydratace, která se projevuje fyzickou a psychickou sníženou výkonností, bolestmi hlavy a únavou. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést k poruchám funkce ledvin či vzniku močových kamenů, k zácpě nebo bolestem hlavy, atd.

Co pít při redukčním režimu?

Jistě nikoho nepřekvapí, že na prvním místě bude jmenována voda. Máme tím na mysli vodu obyčejnou, neperlivou, klidně vodu z vodovodu. Pokud někdo odmítá vodu z kohoutku, můžeme nahradit pomocí balené neperlivé vody.

Dále do pitného režimu můžeme zařadit slabě mineralizované vody nebo čaje. Minerální vody vybíráme neslazené, bez příchutě a čaje se snažíme volit kvalitní a druhy čajů střídat. Lze vyzkoušet druhy zeleného, černého i ovocného čaje, které se dají sehnat sypané i sáčkové. Čaje se snažíme nesladit, ať necháme vyniknout jejich aroma i chuť.

Kávu při redukčním režimu nezakazujeme. Konzumace 3 šálků denně je v pořádku. Pouze dáváme přednost kávě kvalitní, neslazené, bez mléka. Pokud je někdo zvyklý pít kávu s mlékem, nemusí se této kombinace vzdávat z důvodu hubnutí.

Jak zpestřit pitný režim?

Pro zpestření můžeme zvolit například natrhané lístky máty, meduňky, bazalky. Z citrusových plodů můžeme do vody nakrájet citrony, pomeranče, limetky, grapefruit a využít můžeme i další druhy ovoce jako jahody, maliny, granátové jablko, kiwi. Ze zeleniny lze použít okurku či meloun. Takovéto domácí limonády se snažíme nesladit, a pokud cukr použijeme, tak se k němu chováme jako ke koření – použijeme tedy malé množství.

Tip! V létě můžete pomerančovou, melounovou nebo malinovou šťávu z ovoce (zeleniny) zmrazit a kostky zmrzlé šťávy můžeme vhodit do studené vody, kterou můžeme pro větší osvěžení volit i perlivou.

A co džusy? V mírném množství pro zpestření pitného režimu neuškodí. Zkuste ale použít menší množství kvalitního džusu (1 dcl) a větší množství vody (3-4 dcl). A nezapomínejte, zpestření neznamená pít takové nápoje dennodenně.

Kolik toho mám vypít za celý den?

Během dne bychom měli zařadit 7 porcí nápojů. 1 porce nápoje představuje přibližně 250-300 ml. Za den bychom měli vypít 1,5-2 l.

Do pitného režimu můžeme počítat i mléko, polévky, vodu obsaženou v zelenině a ovoci.

Jaké nápoje při redukci hmotnosti omezit?

Nevhodnými nápoji je široká škála limonád, slazených minerálek, ovocných šťáv, džusů, horkých ovocných nápojů, horkých čokolád, ochucených káv a cappuccin. Velké množství slazených nápojů, ale i alkoholu mohou redukci negativně ovlivňovat. Uvedené druhy těchto nápojů zařazujte v redukčním režimu příležitostně.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit