Práce na směnný provoz je mnohdy náročná, a může Vám tak narušit denní rytmus, včetně nálady, spánku, duševního zdraví, ale také může negativně působit na Vaše stravování.
Jedna z důležitých věcí, jak zvládnout zaměstnání na směny a necítit se tak „pod psa“ je: naučit se správně stravovat. Vhodně nastavená vyvážená strava Vám poskytne energii a potřebné živiny během celé směny, a Vy tak budete předcházet situaci, kdy po návratu z práce sníte vše, co se Vám dostane pod ruku. V následujících řádcích se dozvíte o důležitých tipech, jak na správné stravování při práci na směny. Pojďme si je tedy představit.
1. Pitný režim
Stejně jak během dne, tak i přes noc, pokud pracujete, je důležité dodržovat pitný režim. Nejvhodnější je zařazení čisté vody, kterou si můžete dochutit citrónovou nebo limetkovou šťávou s lístky čerstvé máty.
2. Vyvarujte se tučných, smažených, ostře kořeněných jídel či sladkých pokrmů
Všechny výše uvedené pokrmy a méně vhodné technologické úpravy (např. smažení), nejsou pro naše zažívání při nočních směnách vhodné. Přispívají k nežádoucímu přírůstku hmotnosti a mohou také způsobit nepříjemné pálení žáhy, poruchy trávení, plynatost či poruchy s vyprazdňováním. Raději se těmto pokrmům snažte vyhnout.
3. Připravte si vlastní jídlo
Nespoléhejte na bufety, prodejní automaty ani na fastfoody. Potraviny, které zde koupíte obsahují vysoké množství jednoduchých cukrů a nasycených tuků, s malým obsahem bílkovin.
Proto si před odchodem do práce udělejte chvíli čas pro přípravu vlastní svačiny, která bude bohatá na bílkoviny, s obsahem komplexních sacharidů a zdravých tuků, jenž Vás zasytí a dodá energii na delší dobu. Příkladem může být obložený žitný rohlík s plátkovým sýrem (30 % tuku v sušině) a kouskem kvalitní vysokoprocentní šunky se zeleninou. Uvedená svačinka je rozhodně nutričně vhodnější než kupovaná bageta, pro kterou se stavíte na benzínce cestou do práce.
4. Snižte příjem kofeinu
Šálek kávy vám pomůže zůstat ve střehu, zvláště při noční směně, ale zkuste se bez toho obejít, zvlášť pokud máte problém se spánkem po návratu domů. Ani energetické nápoje nejsou vhodné pro častější povzbuzení při Vašem směnném režimu. Obsahují vysoké množství kofeinu a dodávají nám energii navíc, kterou si naše tělo ukládá při nízké aktivitě do „zásob“. Vysoký obsah kofeinu ve Vašem jídelníčku může také narušit produkci hormonu „štěstí“, serotoninu.
Nezapomínejte, že i když odcházíte do práce na noc, neměli byste jídlo vynechávat. Proto si předem připravte menší svačinky, které Vás během směny zasytí a dodají Vám potřebnou energii. Vybírejte z mléčných potravin, celozrnného pečiva, ovoce či zeleniny.
Vyhněte se druhotně zpracovaným potravinám, zákuskům či fastfoodu. Myslete na pitný režim, a proto dodávejte tělu vhodné tekutiny a snažte se omezovat nápoje obsahující kofein. Po návratu domů z práce bychom měli nechat tělo odpočinout, a tak je dobré dopřát si kvalitní spánek, který je také jedním ze zásadních faktorů pro prevenci civilizačních chorob.
Nikola Káchová, studentka nutriční terapie