Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Pestrý a nutričně vyvážený jídelníček při redukčním režimu

Pestré složení stravy

Jednoho dne se rozhodneme, že by náš jídelníček potřeboval ozdravět a zpestřit a my bychom potřebovali zhubnout. Ale jak na to? Co vše mohu jíst, aby byl jídelníček stále tzv. „zdravý“?

Nabídka potravin je opravdu velmi rozsáhlá, a pokud nemáme žádná omezení v jídelníčku z důvodu zdravotních obtíží, měli bychom z široké nabídky potravin volit vše a jednotlivé potraviny tak prostřídat.

Každý z nás by měl dodržovat určitá pravidla správného stravování bez ohledu na to, zdali chceme nebo nechceme hubnout. Jídelníček každého z nás by měl mít tzv. preventivní charakter před mnohými civilizačními onemocněními. Tak se na ta pravidla pojďme podívat!

 • Snažte se jíst pravidelně. U každého z nás může pravidelnost znamenat jinou frekvenci zařazení jídel během dne. Pro některé z nás to může doopravdy znamenat jíst 3x denně, ale pro některé z nás i 5x denně. Záleží na délce našeho dne, tedy době vstávání a době uložení ke spánku, jestli máme chutě nebo hlad a také na zvyku, kolikrát jsme jedli doposud.
 • Dodržujte pitný režim. Volte neslazené nápoje – nejlépe čistou vodu, jemně perlivou vodu, čaj, kávu. Slazené nápoje volte pouze jako zpestření pitného režimu. Za den bychom měli vypít cca 1,5-2 l denně.
 • Zařazujte kvalitní přílohy a pečivo. Určitě ve svém jídelníčku nevynechávejte brambory, rýži, těstoviny a pečivo. Z příloh můžete vyzkoušet zařadit i bulgur, jáhly, pohanku a mnoho dalších. Pečivo nevybírejte zásadně dle barvy, ale podle posypu – žádoucí je obsah semen nebo vloček.
 • Jezte dostatek zeleniny a ovoce. Zelenina má nízkou energetickou hodnotu, dostatek vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Za den bychom měli sníst min. 300 g. Ovoce má taktéž dostatek vitaminů, minerálních látek, vlákniny, ale obsahuje i cukr. Denně bychom měli sníst 200 g.
 • Nezapomínejte v jídelníčku na kvalitní bílkoviny – netučné maso, kvalitní uzeniny s vysokým obsahem masa, vejce, ryby. Důležité je každý den zařazovat i mléko a polotučné mléčné výrobky (sýry, jogurty, zakysané mléčné výrobky).
 • Každý týden zařaďte do jídelníčku luštěniny. Ty mohou být v podobě příloh, polévek, pomazánek nebo salátů. Vyzkoušejte i méně nadýmavé druhy jako je červená nebo černá čočka.
 • Během týdně bychom měli mít 2x týdně ryby. Jednou týdně bychom měli mít rybu čerstvou a jednou týdně můžeme zvolit i rybu konzervovanou.
 • Omezte ve svém jídelníčku množství sladkostí, slaností a fast foodů.
 • Pokuste se snížit obsah soli a při přípravě jídel volte spíše kvalitní koření a bylinky.
 • A především čtěte obaly potravin, ať víte, co si kupujete!
 • Pravidelně se hýbejte – nejlépe 3-4x týdně, alespoň 40 minut. Jako pohyb můžete zvolit chůzi, nordic walking, jízdu na kole nebo kruhové tréninky. S vhodným pohybem si nechte poradit od odborníků a pohyb dělejte s radostí.

A nezapomínejte!

„Neexistuje nezdravá potravina, ale pouze nezdravé množství.“

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit