V dnešní době neustále roste tlak na náš vzhled. Masmédia vytváří představy, jak má vypadat ženský a mužský ideál. Poskytují nám možnosti a cesty, jak se takovému ideálu přiblížit. Každý z nás je médii ovlivňován – někdo časopisy, televizí nebo sociálními sítěmi. Hubnutí je neustále diskutovaným tématem a dotýká se téměř každého z nás. Když chceme zhubnout, často je naším cílem jen jedno jediné číslo, které chceme vidět na osobní váze. Pro jednoho to může být 50 kilogramů, pro druhého třeba 100. Je správné vytyčit si takto konkrétní cíl a jít za ním?
Není populárnějšího a rozporuplnějšího tématu než jsou redukční diety. Štíhlá postava se stala v posledních přibližně 50 letech symbolem krásy a hubnutí je pro mnohé z nás celoživotním bojem. Málokdo se nikdy nepokusil držet redukční dietu nebo nezkusil nějaký přípravek na hubnutí. Mohlo by se zdát, že když je rok 2018, bude téma redukčních diet tak jasné a vědecky prozkoumané, že již bude znám jeden zaručený postup jak zhubnout. Avšak realita je přesně opačná. Neustále znovu a znovu se objevují nové zázračné redukční diety, nové hubnoucí přípravky a přibývá mnohých šarlatánů a výživových poradců. Laická veřejnost bohužel nemá ani tušení, jak by pak měla taková správná redukční dieta vypadat a tak se nechá většina z nás na různé nesmyslné diety a přípravky nalákat.
Nejprve něco málo k redukčním dietám. Pokud jste se někdy zajímali o redukční diety, zajisté jste slyšeli o mnoha speciálních účincích různých diet. Ty ale fungují stále na tom stejném principu – na principu kalorického deficitu. To znamená, že buď základně dochází k ráznému omezení energetického příjmu nebo k omezení jedné ze tří základních makroživin (např. sacharidů!). Ať se jedná o jakoukoliv dietu, veškeré slučuje jeden znak – mají krátkodobý efekt. Při dodržování jedné z mnoha takových diet dochází velmi často k hmotnostnímu úbytku. Otázkou ale je, jak Vám daný váhový úbytek dlouho vydrží a jak dlouho takovou dietu vydržíte dodržovat vy.
Správná redukční dieta je taková, při jejímž energetickém příjmu zhubnete. Dle aktuálního zápisu jídelníčku by mělo dojít k vyhodnocení Vašeho energetického příjmu a poté k jeho přiměřenému omezení. Tudíž pro někoho může být redukční dieta při energetickém příjmu 5 000 kJ a pro někoho i 10 000 kJ. Důležité je, z jakých živin je Váš energetický příjem složen – tedy jaký je poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Zásadní je také, aby docházelo k postupným změnám ve Vašem jídelníčku, a vy jste si nové stravovací návyky postupně osvojili. Redukční dieta by měla být v souladu s Vaším běžným životním stylem. To je základ úspěchu pro Vaše hubnutí. Nutriční terapeutka/specialistka Vám pomůže se správnou skladbou jídelníčku, poradí Vám vhodné potraviny, naučí Vás nové receptury do Vaší kuchyně a pomůže i s udržením hmotnosti po ukončení redukčního programu.
Nyní se vrátíme k původní otázce, zdali je vhodné dávat si za cíl při hubnutí konkrétní hmotnost. Tento cíl je nevhodný pro ty z Vás, komu je lhostejné, jak za daným číslem na váze dojdete. Je důležité zdůraznit, že hmotnost je pouze jeden parametr, ale musíme si uvědomit, že hmotnost se skládá z dalších parametrů jako je množství tělesného tuku, množství kosterní svaloviny, množství tělesné vody, atd. Při správné redukci by mělo být dosaženo úbytku tělesného tuku. Ale u moderních „rychlodiet“ to tak nefunguje. Zde často dochází k úbytku kosterního svalstva a také k poklesu tělesné vody (svalový glykogen na sebe váže vodu). Tím pádem už hmotnostní úbytek není tak pozitivní. Poslední co je nutné si říci, že ve vysokém procentu při zmiňovaných „rychlodietách“ dojde opět k navrácení k původním stravovacím zvyklostem a dochází i k nárůstu tělesného tuku. Tím pádem nakonec budete mít tělesného tuku více, než před Vaším pokusem hmotnost zredukovat.
Závěrem bych chtěla říci, že pokud někoho z Vás trápí Vaše hmotnost a chcete zhubnout, určitě pátrejte po správném postupu, jak zhubnout a popřípadě vyhledejte nutričního terapeuta, který Vám poradí jak na to. Nemyslete při svých snahách o lepší postavu jen na hmotnost, kterou byste chtěli mít, ale soustřeďte se na to, jak se při změně jídelníčku cítíte, zdali máte hlad, nebo je Vám oblečení volnější, atd.
Nezapomínejte mít rádi sami sebe, mít rádi ostatní lidi a nakonec mít rádi i jídlo.
Tento článek byl zveřejněn v Českobudějovickém deníku.