Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Nutriční terapeut, výživový poradce, kouč zdravého životního stylu aneb kam se mám vydat pro radu?

Nutriční terapeut

Dennodenně se setkáváme s upoutávkou, reklamou, článkem či reportáží v médiích, které nás upozorňují na hubnutí. Převážná většina z nich má typické upoutávky – „ Hubnutí bez omezování“, „Hubneme jednou pro vždy“, „Hubnutí zdravě“, a mnoho dalších. Každý den se potýkám s tím, že široká veřejnost, ale bohužel ani zdravotnický personál či někteří lékaři, stále neví, jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem. Přijde mi důležité, aby každý věděl, jaký rozdíl mezi těmito názvy povolání, je. Pro každého z nás jsou peníze cenné. Když se rozhodneme zhubnout nebo se poradit s jídelníčkem ohledně specifické diety, bylo by dobré se vydat k odborníkovi, který Vám správně poradí.

Začněme tedy tím, kdo je výživový poradce. Jedná se o volnou živnost a k jejímu získání postačí živnostenský list a čistý trestní rejstřík. Daná osoba může, ale nemusí, projít kurzem výživového poradenství. Takové kurzy mají různou délku a také různou kvalitu. A pak hurá do poraden životního stylu. Rázem Vás bude lákat slečna v obchodním centru na měření tělesného tuku a na analýzu Vašeho těla pouze ze základních údajů jako jsou jméno, věk, hmotnost a výška. Pokud takovou poradnu navštívíte, ve většině případů Vás na konci konzultace překvapí částka, kterou máte zaplatit a jaké veškeré doplňky stravy, odvodňovací čaje a výživné koktejly si domů nesete. Možná Vám sestaví i jídelníček přímo na míru již od pohledu od dveří, kde se budete muset rozloučit s oblíbeným pečivem, přílohami, protože ty jsou přeci „toxické“. Nedá se těmto poradnám upřít jedna věc – zhubnete. ALE! Už Vás v referencích nebo různých fórech pro ženy nepřekvapí příběh paní, která je po takové návštěvě za pouhých pár měsíců nešťastná, protože utratila mnoho peněz a veškerá kila co zhubla má zpět a pár dalších kilo k tomu. Protože negativní ohlasy v takových poradnách nenajdete, jelikož neúspěchem se nikdo nechlubí.

Výživový poradce má i mnoho dalších označení, tak se nenechte zmást. Setkat se můžete s koučem zdravého životního stylu, wellness poradcem, nutričním koučem, atd. Málokdo ví, že se mohou věnovat pouze zdravým lidem. POZOR! Obezita je ale dnes lékařskou diagnózou. Většina zařízení, kde dominuje výživové poradenství, jsou vytvořena za komerčním účelem – nenechte se zlákat a přemýšlejte o své investici a nechte si poradit od odborníka.

Bohužel ne úplně známý pojem nutriční terapeut či nutriční specialista je právě ten správný. Jedná se o nelékařského zdravotnického pracovníka, který získá svou odbornost studiem vyšší odborné školy (titul DiS.) či tříletým vysokoškolským studiem oboru Nutriční terapie (titul Bc.). Setkat se můžete i s nutričním specialistou, který pokračoval v navazujícím magisterském studiu (titul Mgr.). Během studia získá odborné znalosti, umí pracovat s odbornou literaturou a studiemi a získá mnoho praxe. Může radit lidem zdravým i nemocným, od dětí až po seniory. Dále ovládá i léčebnou výživu. Setkat se s ním můžete v nemocnicích, lázních, domovech pro seniory, školních jídelnách, ale právě i nutričních poradnách. Jeho práce tkví v individuálním přístupu. Pracuje s Vaším jídelníčkem, vede Vás k cíli postupně. Jeho rady nebudou tak razantní, ale určitě se Vás bude snažit naučit správně jíst a Vy si tak nový životní styl lépe osvojíte.

Pokud právě Vy chcete zhubnout, pamatujte, že držení neustálých diet a hladovek Vás k cíli za vysněnou postavou nedovede. Ale Vaše motivace, snaha se naučit správně jíst, vytrvalost a správná cesta k odborníkovi, ANO. Jestli má někdo potíže a je odkázán dodržovat kvůli zdravotním obtížím specifickou dietu – diabetickou, bezlepkovou, s omezením zbytků, atd., tak právě Vy se vydejte za nutričním terapeutem, ať Vašemu jídelníčku něco neschází a jídelníček máte správně nastavený. Nezapomínáme ani na ty, co potřebují přibrat, i Vám umíme poradit.

Velice doufám, že jste se dočetli až do konce a článek Vám pomohl. Ať už s tím, že konečně víte, jaký je mezi těmito profesemi rozdíl nebo v tom, kam se vydáte hubnout či se poradit s jídelníčkem.

Určitě se nebojte zvednout telefon, napsat zprávu, email, zkrátka udělat první krok, i když víme, že ten je nejtěžší.

Budeme se na Vás těšit a rádi Vás přivítáme.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit