Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Novoroční předsevzetí aneb tentokrát už zhubnu

Nový rok je spojený s mnoha sliby v podobě předsevzetí. Každý rok slýcháváme kolem sebe známá předsevzetí typu: zhubnu, budu žít zdravěji, začnu více sportovat, budu zdravěji vařit, atd. Takových slibů si dáme hnedle několik a tak rychle jak s nimi začneme, bohužel s nimi i rychle skončíme.

Předsevzetí bychom neměli rozmýšlet během posledních pár vteřin do Nového roku, ale pakliže jsme s něčím nespokojeni, tak se dlouhodoběji zamysleme nad tím s čím. Pokud chci svá předsevzetí dodržet, je dobré z nich udělat dlouhodobé cíle a jít za nimi postupně, abychom došli k úspěchu.

Jak již bylo řečeno, jedno z nejčastějších předsevzetí je zhubnout. Často je jedno jakým způsobem, ale hlavně, že zhubneme. Tady Vás zastavím. Určitě není jedno jak a za jak dlouho zhubneme. V médiích a na trhu existuje tolik diet a možností jak zhubnout, ale vy moc dobře víte, že jsou to možnosti s krátkodobým efektem. Zamysleme se, kolikrát už jsme hubli pomocí diety vajíčkové, tvarohové, Cambridge, diety dle Mačingové, apod. Jak dlouho nám úbytek kilogramů vydržel? Jak dlouho jsme takovou dietu byli schopni držet? Odpověď na otázky je jednoduchá, hmotnostní úbytek vydrží chvilku a velká omezení v jídelníčku jsou dlouhodobě nesplnitelné. Navíc budete zklamaní, jak moc jste se snažili a zase jste nezhubli. A tak to půjde neustále dokola.

Pokud ale vážně chcete zhubnout a uděláte z hubnutí Váš dlouhodobý cíl, najdete si správnou motivaci, pak hubněte pomocí redukčního programu. V redukčním programu se učíte pracovat s vlastním jídelníčkem, kde pomocí rad nutričního terapeuta/specialisty, vykonáváte postupné změny. Nehledejte rady na internetu ani jídelníčky na míru, každý jednotlivec je jiný, máme jiné chutě, jiné kulinární zkušenosti, jiné finanční možnosti a proto úpravy v jídelníčku musí být individuální. A nakonec, optimální váhový úbytek je 0,5-1 kg/týden a ne 5 kg za týden!

A nezapomínejme ani na pohyb. Bez pohybu to zkrátka nejde! Je důležité si zvolit pohyb, ke kterému máte nejmenší odpor a může Vás bavit. Pohybovou aktivitu bychom měli zařadit během týdne 3-4 krát, v době trvání alespoň 40 minut a měla by být aerobního charakteru (chůze, nordic walking, jízda na rotopedu, atd.).

Na závěr snad jen tolik. Až si příště budete dávat předsevzetí, zamyslete se nad tím, jak moc je pro Vás daný cíl splnitelný, co je pro Vás hnacím motorem pro jeho splnění a kolikrát už jste si takový cíl dali a jakou cestou jste se za ním vydali. Z předešlých chyb se pak poučte a zkuste to jinak a lépe – v případě hubnutí pomaleji, trvaleji a postupně. 🙂

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit