Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Pár mýtů na začátek roku! Jsou pravdivé nebo ne?

1. Kolikrát denně máme jíst? Každé 2 hodiny?

Kolikrát denně máme jíst je již obvyklým tématem ve výživě. Jednou se říká, že máme jíst častěji, nejlépe každé 2 hodiny a poté následuje doporučení, že je lepší jíst 2krát denně. Ani jedno doporučení nemůžeme vzít jako všeobecně platné. Záleží na mnoha faktorech, například v kolik vstáváte, v kolik chodíte spát, jakou máte pracovní dobu, jak dlouho trvá pracovní přestávka, atd. Zápis jídelníčku není sepsaný pouze za účelem změn potravin a jejich množství, ale umí nás navést i ke změně jídelního režimu a úpravě doby konzumace jídla.

Ale teď trochu konkrétněji. Pokud patříte k těm, kteří během dne často pociťují hlad a máte pocit hladu brzy po jídle, pak by bylo vhodné přemýšlet o častější konzumaci jídla během dne (cca po 2h) v menších porcích. Pokud jste ale zvyklí jíst 3-4krát denně, není nutné nic měnit, pokud Vám tento jídelní režim vyhovuje a odborník neshledá potřebu změny.

Měli bychom se soustředit nejen na to, kolikrát denně jíme, ale také na velikost porce a správný výběr potravin v jídelníčku.

2. Máme snídat?

Určitě ano! Snídaně je základ dne a měla by pokrývat cca 20% energetického příjmu. Díky snídani doplňujeme energii po nočním lačnění. Snídaně by měla být komplexní a měla by obsahovat složité sacharidy (žitné pečivo, celozrnné pečivo, ovesné vločky), bílkoviny (mléko, jogurt, kefír, šunka, sýr, vejce) a zeleninu/ovoce. Při redukčním režimu je potřeba začít den snídaní. Když někdo dlouhodobě snídani vynechává z pocitů nevolnosti po ránu, je dobré začít zařazovat snídani ve formě malé svačinky, tzn. zredukovat porci snídaně, ale nejlépe zachovat její komplexní složení. Zredukovat můžete porci sacharidů (pečivo), bílkovinu ponechat a místo zeleniny si po ránu dát ovoce, které se lépe toleruje díky sladké chuti.

3. Večeřet se má do 17 hodin, poté už nemohu

Jeden z velkých mýtů při redukci hmotnosti. Na toto doporučení slyší především ženy, které si pak servírují poslední jídlo v 17h. Jestli mají po 17h hlad, musí to vydržet. Tak by to fungovat určitě nemělo! Správná večeře je naplánována přibližně 3h před uložením ke spánku. Platí to i při redukčním režimu, protože nechceme, aby člověk ulehal s pocitem hladu. Večeře by měla být lehká, ale komplexní. Příkladem pro jednoduché a rychlé večeře mohou být:

  • Žitný chléb s pažitkovou tvarohovou pomazánkou s plátky vajec, cherry rajčata.
  • Cuketovo – bramborová krémová polévka, žitná houska, čerstvá zelenina.
  • Bulgur zapečený s kuřecím masem a sušeným rajčaty se strouhaným sýrem, sterilované kukuřičky.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11