Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Pár mýtů na začátek roku! Jsou pravdivé nebo ne?

1. Kolikrát denně máme jíst? Každé 2 hodiny?

Kolikrát denně máme jíst je již obvyklým tématem ve výživě. Jednou se říká, že máme jíst častěji, nejlépe každé 2 hodiny a poté následuje doporučení, že je lepší jíst 2krát denně. Ani jedno doporučení nemůžeme vzít jako všeobecně platné. Záleží na mnoha faktorech, například v kolik vstáváte, v kolik chodíte spát, jakou máte pracovní dobu, jak dlouho trvá pracovní přestávka, atd. Zápis jídelníčku není sepsaný pouze za účelem změn potravin a jejich množství, ale umí nás navést i ke změně jídelního režimu a úpravě doby konzumace jídla.

Ale teď trochu konkrétněji. Pokud patříte k těm, kteří během dne často pociťují hlad a máte pocit hladu brzy po jídle, pak by bylo vhodné přemýšlet o častější konzumaci jídla během dne (cca po 2h) v menších porcích. Pokud jste ale zvyklí jíst 3-4krát denně, není nutné nic měnit, pokud Vám tento jídelní režim vyhovuje a odborník neshledá potřebu změny.

Měli bychom se soustředit nejen na to, kolikrát denně jíme, ale také na velikost porce a správný výběr potravin v jídelníčku.

2. Máme snídat?

Určitě ano! Snídaně je základ dne a měla by pokrývat cca 20% energetického příjmu. Díky snídani doplňujeme energii po nočním lačnění. Snídaně by měla být komplexní a měla by obsahovat složité sacharidy (žitné pečivo, celozrnné pečivo, ovesné vločky), bílkoviny (mléko, jogurt, kefír, šunka, sýr, vejce) a zeleninu/ovoce. Při redukčním režimu je potřeba začít den snídaní. Když někdo dlouhodobě snídani vynechává z pocitů nevolnosti po ránu, je dobré začít zařazovat snídani ve formě malé svačinky, tzn. zredukovat porci snídaně, ale nejlépe zachovat její komplexní složení. Zredukovat můžete porci sacharidů (pečivo), bílkovinu ponechat a místo zeleniny si po ránu dát ovoce, které se lépe toleruje díky sladké chuti.

3. Večeřet se má do 17 hodin, poté už nemohu

Jeden z velkých mýtů při redukci hmotnosti. Na toto doporučení slyší především ženy, které si pak servírují poslední jídlo v 17h. Jestli mají po 17h hlad, musí to vydržet. Tak by to fungovat určitě nemělo! Správná večeře je naplánována přibližně 3h před uložením ke spánku. Platí to i při redukčním režimu, protože nechceme, aby člověk ulehal s pocitem hladu. Večeře by měla být lehká, ale komplexní. Příkladem pro jednoduché a rychlé večeře mohou být:

  • Žitný chléb s pažitkovou tvarohovou pomazánkou s plátky vajec, cherry rajčata.
  • Cuketovo – bramborová krémová polévka, žitná houska, čerstvá zelenina.
  • Bulgur zapečený s kuřecím masem a sušeným rajčaty se strouhaným sýrem, sterilované kukuřičky.

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11

Úprava jídelníčku je při hubnutí důležitá, vhodný pravidelný pohyb účinek ještě znásobí. To je důvod k tomu navštívit naše:

Centrum pohybových aktivit