Venku se nám už docela ochladilo, a proto nejen obléknutím teplejšího oblečení bychom se měli postarat i o svůj imunitní systém. Co imunitní systém vůbec je?
Zjednodušeně si ho představte, jako takovou bublinu okolo těla, která nás chrání před útoky škodlivých látek (viry, bakterie, paraziti). Jakmile zlepšíme svou imunitu, zlepšíme tím i své zdraví, minimálně ho posílíme, budeme mít lepší náladu a energii do deštivých dní. S posílením imunity souvisí i naše životospráva. To, jak spíme, jak se stravujeme nebo jak se přes den hýbeme, to vše má vliv na naši imunitu. Pojďme si tedy říct pár tipů, jak posílit svou imunitu.
Střevní mikrobiom aneb náš druhý mozek
Jako první bychom měli dbát na to, co sníme. Přijímané jídlo prochází celým gastrointestinálním traktem, který je součástí imunitního systému, a právě v tenkém střevě dochází ke vstřebávání většiny živin, proto musíme udržovat naše střeva plně funkční. Měli bychom dbát na dostatečný příjem probiotik a vlákniny. V kterých potravinách tyto prospěšné látky najdeme? Vlákninu nacházíme nejvíce v zelenině, ovoci a celozrnných výrobcích. Probiotika jsou většinou ve fermentovaných potravinách jako jsou kefíry, acidofilní mléka, jogurty, nebo i kysané zelí.
Příjem kvalitních potravin
Jak už jsme vám v předchozím článku představili základy správného stravování, měli bychom se těchto pravidel neustále držet, abychom udržovali náš organismus ve správné rovnováze.
Stop večernímu mlsání
Pokud rádi po práci odpočíváte u vašeho oblíbeného seriálu a máte tendenci k tomu něco přikusovat, zapomeňte na sušenky, balíčky bonbónů nebo chipsů, ale raději si nakrájejte zeleninu, kterou si můžete dopřát s různými domácími jogurtovými dipy a rázem můžete mlsat zdravě.
Kvalitní spánek
Spánek je nejlepším lékem. Nastavte si pravidelný rytmus spánku a dbejte na jeho kvalitu. Nezapomeňte odstranit rušivé elementy – vyhněte se koukání do telefonu, které nahraďte četbou vaší oblíbené knihy. Do ložnice vpusťte čerstvý vzduch, ať se vám lépe usíná.
Pravidelná pohybová aktivita
Pravidelný pohyb přispívá k lepšímu stavu našeho imunitního systému. Nebojte se procházky v přírodě. Jestli že jezdíte MHD, vystupte si třeba o dvě zastávky dříve a dojděte k vašemu cíli pěšky. Pokud celý den pracujete v sedě, může pro vás být příjemné i protažení celého těla.
Vitaminy, minerální látky a pitný režim
Na pitný režim bychom neměli zapomínat. Tekutiny bychom měli doplňovat během celého dne, a to ve formě čisté vody a neslazených čajů. Výjimečně si můžeme dopřát i nějaký džus, ovocnou šťávu, nezapomínejte ale na dostatečnou kompenzaci pohybovou aktivitou.
Zapomenout bychom neměli i na příjem vitaminu a minerálních látek. Pestrý jídelníček a výběr kvalitních potravin nám zaručí, že nemusíme nakupovat velké množství doplňků stravy, ale že tyto mikroživiny lze hradit i z běžně dostupných potravin.
Základem je známý vitamin C, který najdeme v paprikách, jahodách, brokolici, kiwi, rajčatech či bramborách, ale také i v citrusových plodech.
Vitaminy ze skupiny B, které se nejvíce podílejí na imunitním systému jsou B6 a B12. Vitamin B6 najdeme ve vepřovém masu, rybách, zelenině, vnitřnostech, luštěninách či obilovinách a ořeších. Vitamin B12 se skrývá ve vejci, mléku, masu či vnitřnostech. Jako poslední za zmínku stojí vitamin D, který určitě znáte pod pojmem „sluneční vitamin“. Vitamin D najdeme nejen ve slunečním zdroji ale nejvíce v mořských rybách, masu, mléku či v mléčných výrobcích.
Z minerálních látek stojí za zmínku zinek (zdroj: červené maso, mléko, vejce, hrách, fazole, vločky, celozrnné produkty) a železo (zdroj: vnitřnosti, červené maso, luštěniny, listová zelenina).
Náš imunitní systém je třeba neustále preventivně chránit. Zmíněné rady bychom měli využívat ideálně po celý rok, abychom byli dlouhodobě zdraví.
Nikola Káchová, studentka nutriční terapie a instruktorka pohybových aktivit CPA