Určitě si každý z nás občas rád dopřeje šálek čaje. V zimě jej pijeme na zahřátí a v létě můžeme využít například ledového čaje pro osvěžení. Čaje slouží převážně jako zpestření pitného režimu. Doma si můžeme udělat čaj do konvičky a celý den ho popíjet, nebo si uvařit čaj v práci, abychom měli místo vody nějakou změnu. Čaje je vhodné v rámci svých druhů střídat a jejich popíjení nám může dopomoci ke snadnějšímu naplnění doporučovaného množství tekutin během dne.
Je mezi druhy čajů rozdíl?
Někdo si může říct: „Čaj jako čaj, nevidím v tom rozdíl.“ Budete se možná divit, rozdíl tam je. Známe čaje pravé, mezi které se řadí ty, které jsou vyrobené z čajovníku a jeho listů, pupenů a výhonků. Dále se pravý čaj dělí na zelený čaj, černý čaj, polofermentovaný a bílý čaj. Pravé čaje obsahují kofein (či tein), vitaminy skupiny B, vitamin C a třísloviny. Možná jste se doslechli, že čaj se vyrábí oxidací. Základem pro výrobu čaje je fermentace, což je fyzikální a chemická reakce. Díky tomuto procesu čaj získává svou vůni, barvu a hlavně chuť.
Ochucené čaje jsou čaje vyrobené ze směsi pravých čajů a části rostlin, které slouží jako ochucovadlo. Mezi další druhy čajů patří například čaje ovocné, bylinné, které jsou vyráběny z jiných rostlin, než je čajovník.
Známý čaj zelený je ceněný pro vyšší obsah antioxidantů, které mohou napomáhat ke snížení rizik vzniku cévních onemocnění. S tím souvisí také fakt, že zelený čaj napomáhá snižovat hladinu cholesterolu a tím i snižovat riziko srdečního infarktu. Také se uvádí, že zelený čaj zahání deprese, zlepšuje duševní výkonnosti či schopnost učit se. Zelenému čaji se vyhýbají nejčastěji těhotné ženy, protože koluje na internetu informace, že zelený čaj zvyšuje hladinu krevního tlaku. Je tomu opravdu tak? Pokud si těhotná žena neudělá každý den silný zelený čaj z pravých listů, není důvod, aby nemohla pít zelený čaj. Ruku na srdce, běžně kupujeme klasický „sáčkový“ zelený čaj a ten jednou za čas nikomu neublíží.
A co kupované sladké čaje?
Ty určitě nemůžeme doporučit pro častější popíjení, a naopak vás nabádáme k výrobě domácího ledového čaje. Jak na to? Uvařte si klasický černý čaj do konvičky, nechte ho vychladnout, přidejte citrón či pomeranč a samozřejmě kostky ledu. Pokud někomu chybí sladká chuť, určitě neváhejte a dochuťte čaj čekankovým sirupem.
I u čajů si dávejte pozor na obchodní marketing! Ten vás bude lákat na čaj pro detoxikaci organismu, na hubnutí nebo čaj pro nastartování metabolismu, očištění jater atd. Tyto čaje vám určitě nepomohou k hubnutí, nastartování nebo detoxikaci. Takové „zázračné“ čaje opravdu neexistují, bohužel. Náš organismus se umí detoxikovat sám a žádné čaje za nás tento proces neučiní.
Pitný režim se snažte pravidelně dodržovat. Nápoje zajisté střídejte, ať se vám jednotlivé druhy brzy neomrzí. Popíjejte během celého dne a nenechte zajít naší lenost – nenapít se – až k bolestem hlavy. Budete-li pít preventivně, určitě brzy pocítíte rozdíl po těle i ve zvýšení vaší energie během dne.
Mgr. Pavla Charvátová, nutriční specialistka