Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Léčba obezity začíná v hlavě

Nadváha, obezita a potíže s hmotností jsou zřejmě nejčastějším tématem sociálních sítí, populárních publikací nebo internetu. Většina z nich vám nabízí návody na hubnutí a téměř každý je odborníkem na redukci hmotnosti. Ale vy se stále točíte v bludném kruhu při snaze najít konečně někoho pravého pro vás, kdo vám nejen porozumí, ale i správně poradí… O čem ale všem vlastně hubnutí je? Jak takové správné hubnutí začít a ke komu se vydat?

Zajisté znáte ta rána, kdy se postavíte před zrcadlo, zkusíte si své oblíbené šaty nebo kalhoty a zdá se vám, že to oblečení je těsnější. Již takováto drobnost vám může zkazit celý den a přesvědčit vás o tom, že vám to nesluší a vy nabydete pocitu, že je s tím potřeba okamžitě něco udělat.

První pravidlo zní – KLID

Nic nezměníte během jedné minuty. Ideálně si zrekapitulujte, jestli reálně je vám oblečení již několik dní či týdnů těsnější a daným ránem to pouze vygradovalo, nebo se jedná pouze o jedno jediné ráno, kdy může být na vině hospodaření vlastního organismu – tedy trávení, vodní hospodářství, hormonální nerovnováha apod. Pokud dospějete k názoru, že váš diskomfort z vlastní postavy nějakou chvíli přetrvává, je potřeba si položit otázku, zdali opravdu chcete zhubnout a proč?

Tuto otázku na začátek nezanedbejte, jelikož často rozhoduje o vašem dalším úspěchu. Míra vaší vlastní motivace, důvod, proč chcete zhubnout a co vše pro hubnutí uděláte, je alfou omegou pro nastavení redukce hmotnosti.

Nejdůležitější je hubnout pro sebe

Předpokladem úspěšného hubnutí by měl jako důvod figurovat ideálně cíl, že hubnout chcete sami pro sebe. Ne pro manžela, děti či lékaře, ale pro sebe! A neměl/a byste o hubnutí smýšlet jako o něčem, co „MUSÍM“ udělat. Jedno pořekadlo správně říká“ „Nemusíme nic, jen zemřít.“ Ani „CHTĚLA BYCH“ nestačí, protože poté o hubnutí smýšlíte v daleké budoucnosti a vaše motivaci je ještě slabá. Ideálním začátkem při hubnutí je, vyřknutí „CHCI zhubnout“. Správné „CHCI“ znamená, že se zakousnu a držím se cíle a přijmu i to, že hubnutí neznamená jen změnit jídelníček, ale i zařadit pohyb a pracovat určitým způsobem na vlastním seberozvoji.

Vaše smýšlení o hubnutí je velmi důležitým bodem na vaší cestě. Hlava vám může dobře pomoci, zároveň se může stát i dobrým blokátorem. I u slova „CHCI“ je dobré nastavit si určité hranice pro vnímání tohoto slova. Když totiž moc „CHCETE“ a zajímá vás jen, co sníte a kolik toho sníte, každý den chodíte na váhu a neustále pozorujete, jestli „UŽ“ jste něco zhubl/a, zjistíte nejčastěji, že ne. Ovládá vás touha zhubnout a zdravá rovnováha u hubnutí je vytracena. Organismus je vyčerpán z vašeho dychtění po nižší hmotnosti. I tady platí pravidlo „KLID“! Vydýchejte se a začněte přemýšlet. Myslíte si vážně, že když budete neustále v křeči a přílišné touze, že jste zvolili správnou cestu? Věřím, že víte, že ne.

První kroky k hubnutí

Pakliže jste došli k tomu, že by bylo vhodné zredukovat vaši hmotnost, zkuste nejprve odpovědět na následující body:

  1. Posaďte se a popřemýšlejte nad svými důvody, proč chcete zhubnout?
  2. Napište si, jak jste se dostali k aktuální hmotnosti a proč myslíte, že vám šla kila tak nahoru?
  3. Jaký je Váš cíl? Bliká vám v hlavě konkrétní číslo u hubnutí nebo je pro vás důležité zhubnout tak, abyste se cítil/a dobře?
  4. Co vše pro vás představuje hubnutí?

Z odpovědí na tyto otázky lze poznat, jaký bude váš vztah k hubnutí a celému procesu. Nezapomínejte, že hubnutí netrvá dny, týdny, jde o změnu životního stylu, která trvá měsíce i roky. Nelekejte se, protože moc nad tím, jak hubnutím projdete, máte vy. Je to o nastavení vaší mysli, jestli hubnutí bude otrava, nebo bude příjemnou změnou, kdy testujete nové chutě, potraviny, recepty, pohyby. Zkuste při hubnutí nemyslet pouze na to, kolik, jakého jídla můžete, jak dlouho musíte sportovat, ale v první řadě na vás. Co vás v životě ovlivnilo a má souvislost s vašimi nadbytečnými kilogramy? Vlastní seberozvoj a sebepoznání nás často dovede k odpovědím, proč si neseme aktuální kila navíc.

Pokud právě čtete tento článek a přemýšlíte, co se sebou a kam se máte vydat, zkuste dodržet tyto základní body:

  1. Uspořádejte si vlastní důvody pro redukci hmotnosti a pracujte i se svým očekáváním.
  2. Vyhledejte si informace o člověku, ke kterému půjdete. Co vystudoval, jak vypadá, co napsal, jak vystupuje – člověk, který vám radí, bude vaším parťákem a vzájemné sympatie jsou tedy na místě.
  3. Vyhněte se ve výživě i pohybu extrémům – zbystřete, pokud po vás někdo chce vylučování některých potravin či celé skupiny makroživin. To není správná cesta udržitelné redukce hmotnosti. Přehršle pohybové aktivity může být také na škodu.
  4. Pokud jste nakloněni vlastnímu rozvoji a nevadí vám povídat o vás, zkuste se zapojit do konzultací psychokoučinku. Díky koučinku zapracujete na vlastní hodnotě, sebeúctě, vlastní laskavosti a přístupu sám k sobě, nejen v rámci hubnutí.

Díky přečtení tohoto článku jste si mohli nebo můžete urovnat své myšlenky nebo přístup ke zredukování hmotnosti. Myslete na sebe a dopřejte si čas, díky kterému si uspořádáte důvody, proč chcete zhubnout, kdy začnete a jestli vůbec. Hodně štěstí na vaší cestě a nezdávejte se.

Mgr. Zuzana Arnoštová, nutriční specialistka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11