Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Pitný režim v zimních měsících

Pitný režim v zimních měsících

Venku začíná být chladno, mlhavo, sychravo a my přestáváme pociťovat žízeň. Pro většinu z nás je mnohem snazší dodržovat pitný režim v letních měsících, kdy je teplo, svítí sluníčko. Ale musíme si uvědomit, že je potřeba dodržovat pitný režim celoročně, tedy i v zimních měsících. Denně bychom měli vypít přibližně 1,5 -3 l tekutin, samozřejmě je to individuální, záleží na věku a pohlaví, fyzické aktivitě apod. Ani nadbytek tekutin není správný, dochází pak k zbytečnému zatěžování ledvin. Ukazatelem by měla být barva moči, neměla by být ani tmavá, ani světlá.

A co tedy pít? Samozřejmě nejvhodnější tekutinou je běžná pitná kohoutková voda. V chladnějších měsících můžeme zařadit častěji teplejší nápoje než v létě, jsou to nejrůznější druhy čajů, od ovocných, černých, zelených až po bylinkové. Pojďme se společně podívat na mé nejoblíbenější čaje, na které v zimě nedám dopustit – čaj z šípků, zázvoru, heřmánku a čaj z meduňky a máty. O zázračných účincích těchto bylinek moc dobře věděly už naše prababičky. Já vám je nyní přestavím a snad i přiblížím důvod, proč by neměly chybět ani ve vaší „lékárničce.“

Čaj šípkový

Je to vlastně čaj z růže. Růže by se dala považovat za královnu květin, na jaře kvete růžovými či bílými květy, příjemně voní. Z jejích květů se koncem léta a začátkem podzimu stanou šípky. Šípky jsou bohatým zdrojem vitaminů C a A, přičemž vitamínu C obsahují mnohem více než citrusové plody. „Céčko“ pomáhá posilovat imunitní systém, bojuje proti bakteriím a virům, proto je vhodné konzumovat ho v chladnějších obdobích, kdy se nejvíce vyskytují chřipky a nachlazení. Obsahuje také antioxidanty, zejména flavonoidy a lykopen, který se nachází také v rajčatech a napomáhá snižovat riziko onemocnění srdce. Šípek obsahuje také kvercetin, který zabraňuje množení nádorových buněk. Má protizánětlivé účinky, snižuje bolesti u pacientů s artritidou. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Léčí žaludeční křeče, nadýmání, průjem, zácpu, dnu, žlučník a infekci močových cest. Je vhodný při onemocnění dásní.
Nejlepší je pít čaj z čerstvých šípků, protože obsahuje nejvíce prospěšných látek, čím je sušený plod starší, tím jejich množství klesá. Čaj bychom neměli dlouho vařit, protože při vysokých teplotách se ničí obsah vitaminu C.

Zázvorový čaj

Všichni to známe: rýma, bolest v krku, necítíme se ve své kůži, něco na nás leze. Není nic lepšího než sáhnout po kořenu zázvoru a uvařit si zázvorový čaj. Nejenže má protizánětlivé účinky, ale doslova nás prohřeje i zevnitř. Typicky štiplavou chuť mu propůjčuje gingerol a ingiberen dodává zázvoru jeho typickou vůni. Kromě léčivých účinků silic obsahuje také vitaminy A, B,C, E a minerály (sodík, hořčík, vápník, železo, draslík).
Zázvor posiluje imunitní systém, podporuje normální činnost dýchacích cest, snižuje zvýšenou teplotu a podporuje při infektu pocení. Díky obsahu gingerolu zázvor pozitivně ovlivňuje zažívací systém, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, pomáhá při stavech jako je pálení žáhy a nadýmání. Dále udržuje správnou hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, snižuje hladinu cholesterolu, čím nás chrání před civilizačními onemocněními. Ale pomůže při migréně, bolesti hlavy, kloubů, svalů i zad.
Ale pozor, zázvorem se můžeme velice snadno předávkovat. Neměli bychom přesáhnout množství 4 g/den. Při vyšších dávkách nastupují nežádoucí účinky jako nevolnost, průjem a poruchy srdečního rytmu. Pití zázvorového čaje může být však i návykové, proto je potřeba být s jeho pitím obezřetní a pít ho spíše jako lék, ne denně na chuť.

Heřmánkový čaj

Heřmánek není rozhodně jen pro miminka. Jeho účinky vás jistě překvapím.
Tato bylina je doslova zázrak pro tělo a duši. Heřmánek, známý zejména pro svou schopnost uklidňovat mysl a snadnější usínání, dodává tělu celkovou harmonii, jak psychickou, tak fyzickou. Proto je dobré dát si šálek před spaním, čímž prohloubíme spánek i jeho kvalitu. Napomáhá posilovat imunitní systém, působí při nachlazení, chřipce i kašli. Pozitivně působí také při žaludečních potížích, zánětech močových cest, čistí a projasňuje pleť. Působí na organismus protizánětlivě, snižuje infekce zubů a dásní. Snižuje hladinu cukru v krvi. Můžeme ho využít i při svalových potížích. Má blahodárné účinky na bolesti i křeče, proto je vhodný i pro ženy na zmírnění menstruačních bolestí. Působí protialergicky, ale pozor, někteří lidé mohou být na heřmánek paradoxně alergičtí, proto buďte při užívání opatrní.
Heřmánek se může používat dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky a mohou jej užívat i děti. Pozor bychom si měli dávat pouze v těhotenství, jeho účinek může stimulovat dělohu, což může zvýšit riziko potratu nebo předčasného porodu.

Meduňkový čaj

Meduňka patří mezi byliny s podobnými účinky jako heřmánek. Pro meduňku je typická lehce citrónová vůně. Působí blahodárně na psychiku, můžeme ji využít při stresových obdobích a úzkostech. Přispívá také k dobrému spánku, odpočinutí a celkové relaxaci. Působí pozitivně na křeče a nervy, můžeme ji využít i při migrénách a bolesti hlavy. Prokazatelné účinky jsou i při astmatu a kašli. Působí pozitivně na imunitní systém, zejména při snižování horeček, pomáhá snižovat krevní tlak a zpomaluje krevní tep. Pozitivně ovlivňuje i náš trávicí trakt, srdce a cévy. Má antimikrobiální účinky.
Meduňkový čaj je vhodný pro děti i pro těhotné a kojící ženy.

Mátový čaj

Máta má typickou, jemně mentolovou osvěžující příchuť. Uklidňuje mysl, odstraňuje stres i napětí a zlepšuje usínání. Celkově povzbuzuje dobrou náladu a pozitivně působí i na paměť. Její účinky oceníme zejména v zimních měsících, máta totiž posiluje – jako všechny předchozí bylinky – imunitní systém, můžete ji užívat při dýchacích obtížích, při chřipce a nachlazení. K typicky nejznámějším účinkům máty patří její účinky na trávení, zklidňuje žaludek, snižuje nadýmání a podporuje chuť k jídlu, při pravidelném pití napomáhá vylučování žluči, čímž zlepšuje trávení. Má antiseptické a antibakteriální účinky, pozitivně působí na zuby i dásně. Dále uvolňuje svaly a odbourává křeče, zejména menstruační. Prokrvuje svalstvo a uvolňuje cévy, čímž okysličuje mozek a přináší úlevu.
Mátový čaj by neměli užívat lidé se žlučníkovými kameny a děti do 4 let.

Závěrem bych chtěla opět podotknout, že bylinkové čaje určitě nemohou nahrazovat léčbu, pokud si nejste jistí diagnózou, raději se poraďte se svým lékařem.

Toto jsou mé nejoblíbenější čaje, na které nedám dopustit. Zkusme docenit to, co nám příroda nabízí. Choďme do přírody celý rok. V létě si natrhejme a sušme bylinky a v zimních měsících si při šálku čaje vzpomeňme, jak je příroda krásná a že se nám na jaře zase sluníčko vrátí. Uvařte si tedy teplý čaj, zachumlejte se do deky, vezměte si oblíbenou knížku nebo si pusťte film a mějte chvilku slunce (přírodu) v duši.

Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11