Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Jsou umělá sladidla špatná?

Jsou umělá sladidla špatná?

Sladidla jsou umělé látky, které mají za úkol nahradit sladkou chuť cukru. Mezi jejich pozitivní vlastnosti patří nízká energetická hodnota a několikanásobně vyšší sladivost v porovnání s běžnými cukry. Těchto vlastností využívají výrobci u výrobků, které jsou označovány jako „light“, „zero sugar“ nebo jsou označovány štítkem „bez cukru“. V minulosti byla umělá sladidla spojována s rakovinou a mnohými dalšími nemocemi. Dnes již existují studie, které toto tvrzení vyvracejí.

Sladidla, která se na trhu používají se dělí na nekalorická a kalorická sladidla.

  • nekalorická sladidla – aspartam, acesulfam K, sukralóza, sacharin
  • kalorická sladidla neboli cukerné alkoholy – erythritol, xylitol, maltitol

Jak poznáme, že výrobek obsahuje umělá sladidla?

Ve složení výrobku bychom je našli pod označením E + trojmístné číslo. (například sacharin – E954). Řadí se totiž mezi přídatné látky, které musí být ve složení uvedeny. Jejich užívání schvaluje Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který sladidla opakovaně testuje a schvaluje na základě dostatečného množství důvěryhodných studií. Sladidla můžeme stále častěji najít v nealkoholických nápojích bez cukru, „light“ jogurtech, zubních pastách, žvýkačkách nebo také v různých sportovních preparátech jako jsou například spalovače tuku nebo BCAA. Zároveň umělá sladidla můžeme najít ve stále populárnějších proteinových výrobcích. Problematiku proteinových výrobků budeme rozebírat v jednom z následujících článků.

Jaká jsou pozitiva umělých sladidel?

  • Nízká energetická hodnota, v těle se z větší části vůbec nevstřebávají a prochází trávicím traktem v nezměněné podobě. (Příklad CocaCola originál obsahuje 45 kcal/100 ml, CocaCola Zero obsahuje 0,2 kcal/100 ml.)
  • Často mají několikanásobně větší sladivost než cukr, proto jich stačí pouze malé množství a většinou i každodenní konzumací výrobků s umělými sladidly nepřekročíme stanovenou denní dávku sladidla.
  • Kombinací více druhů sladidel se snaží výrobci, co nejvíce přiblížit chuti cukru a minimalizovat tím tak rozdíl mezi výrobkem slazeným sladidlem a výrobkem původním (slazeným sacharózou).
  • Konzumace nepřispívá k tvorbě zubního kazu, konkrétně xylitol je schopný dokonce zabránit vzniku zubního kazu.

Jaká jsou negativa umělých sladidel?

  • Některá sladidla mají nepříjemnou kovovou pachuť, kterou se výrobci snaží zamaskovat nejrůznějšími příchutěmi.
  • Některá sladidla mají mírně projímavé účinky, které se při konzumaci většího množství mohou u citlivějších jedinců projevit. Určitě jste si na žvýkačkách všimli popisku „nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky“.
  • V současné době se objevují studie, které poukazují na negativní vliv umělých sladidel na naše střevní bakterie (mikrobiom), ale k definitivním závěrům je stále potřeba více studií na lidech.

Závěr, aneb jak ke sladidlům přistupovat

I přesto, že jsou umělá sladidla bezpečná a řádně testovaná, neměli bychom to s nimi přehánět. Je důležité je konzumovat v rozumném množství a nepřekračovat doporučené dávky. Nápoje slazené umělými sladily mohou být dobrým pomocníkem v redukční dietě, pokud pijeme slazené nápoje můžeme je těmito nahradit. Ale nezapomínejme, že nejlepším pitným režimem je především čistá voda. O pitném režimu najdete zajímavé články na webu.

Pokud by vás zajímala jednotlivá sladidla, dia výrobky nebo máte nějaké otázky, napište nám na e-mail: obezitologiecb@seznam.cz a my se pokusíme na ně v dalším článku odpovědět nebo pokračovat dalším zajímavým článkem.

Adéla Zemanová, studentka nutriční terapie a lektorka v CPA

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11