Jeden z nejrozšířenějších mýtů, který se neustále snažíme v poradně nebo při webinářích vyvracet, je, že: pečivo je zlo. Údajně po pečivu lidé přibírají. Je tomu opravdu tak? Nebo můžeme pečivo konzumovat s klidem v srdci?
Na různých internetových stránkách o výživě, které radí, jak zhubnout, stoprocentně prvním bodem bude rada: „Vynechejte pečivo!“ Ale proč? „Protože je to mouka! Protože v mouce je obsažen lepek! Lepek přece lepí střeva!“ Lepek neboli gluten je bílkovina! Jedná se o bílkovinný komplex, který je obsažen na povrchu zrn obilovin. Je zajímavé, že lidé nám říkají, že jim vadí hlavně pšenice. Lidé trpící alergií na lepek nebo celiakií opravdu nemohou konzumovat výrobky z pšeničné mouky, ale kromě pšenice by neměli konzumovat ani výrobky z žita, ječmenu nebo ovsa. Někteří lidé si neuvědomují, že lepek obsahuje klidně i pudinkový prášek, ale po dotázání, zdali jim pudink udělal špatně, odpověď zní, že ne. Je tedy na vině lepek nebo nevhodně seskládaný jídelníček?
Zdravému člověku lepek obsažený v pečivu vůbec nic neudělá. Co může způsobit nadýmání jsou kvasnice nebo kypřící prášek, díky kterým se pečivo vyrábí. Někteří lidé, jsou na tyto přísady citlivější. Proto se mohou vyskytovat uvedené trávicí obtíže. Samozřejmě pokud máte diagnostikovanou alergii na lepek, celiakii nebo neceliakální sprue, je vhodné lepek z jídelníčku vyřadit. U neceliakální sprue nemá jedinec potvrzenou alergii na lepek nebo celiakii, ale přesto si musí dávat pozor na větší množství lepku obsaženého v potravinách.
Hodně klientů, kteří do poradny přichází, říkají: „Jakmile jsem vynechal pečivo, tak se mi ulevilo od nafouklého břicha a zhubnul jsem“. Lidé mají obrovskou radost, že shodili nějaké kilo navíc a chtějí pokračovat dále. Když pečivo vynechají, co jiného můžou přidat do jídelníčku? V dobré víře začínají přidávat bílkoviny, zeleninu, ovoce a oříšky. Do svého jídelníčku zařadí produkty jako například: sýry, ořechy, uzeniny, maso, tučné mléčné výrobky. Říkáte si, čemu to vadí? Potíží je, že chybějící sacharidy doháníme sice pomocí bílkovinných potravin, ale kde je bílkovina, je zároveň i tuk. A právě množství tuku se snažíme při redukci hmotnosti omezit. Tím, že opět přistoupíme k určitému výživovému extrému a vyřadíme z jídelníčku jednu z makroživin, stoupne nám příjem dalších 2 zbývajících makroživin a to ne vždy musí pro naše tělo znamenat zdravotní přínos. Často pacienti, kteří konzumují vysoké množství potravin s vyšším obsahem tuku, mají při laboratorních odběrech vysoké množství cholesterolu, které je poté jedním z rizikových faktorů pro vznik srdečně-cévních onemocnění.
Někdy se dokonce může stát, že i přes vyřazení pečiva se u někoho úbytek hmotnosti zastaví a ručička na váze ne a ne klesnout dolů. Jak to? Vždyť přece vynechali to zákeřné pečivo, které je tak špatné? Možností je několik, avšak zmíníme především dvě hlavní. Můžete mít až moc vysoký příjem tuku v jídelníčku, který nahrazuje vyřazenou skupiny potravin. Nebo jste mohli snížit energetický příjem natolik, že vaše tělo hladoví a příjmem nedosahujete ani základního plnění obratu vašeho bazálního metabolismu.
Pamatujte, že zdravá rovnováha v jídelníčku je především o tom, v jídelníčku nastavit správný poměr všech tří makroživin a tím pádem z jídelníčku nic striktně nevyřazovat. Pouze tímto přístupem se dostanete k dlouhodobému udržení zdravého životního stylu.
Mgr. Pavla Charvátová, nutriční specialistka