Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Bariatrická operace

Co je to bariatrie?

Bariatrická operace je jednou z dalších množností léčby obezity pomocí chirurgického zákroku, která je prováděna převážně laparoskopicky. Tato operace by měla být uskutečněna, pokud dojde k selhání konzervativní léčby, což je léčba dietou či pohybem. Při bariatrické operaci dochází ke zmenšení obsahu žaludku, díky tomu je přijímáno omezené množství stravy a na základě toho se hmotnost snižuje. Dále se snižují i rizika onemocnění, které sebou obezita přináší (onemocnění srdce a cév, diabetes, hypertenze, kloubní onemocnění, spánková apnoe) a tím i náklady na zdravotnickou péči. Pacient musí docházet po operaci na pravidelné lékařské kontroly k monitorování celkového zdravotního stavu, ale i ke sledování množství minerálů a vitamínů v těle.

Pro koho je vhodná?

Operace je vhodná pro pacienty ve věku 18 – 60 let, jejichž BMI je vyšší než 40 kg/m2 a nebo pro pacienty s BMI nad 35 kg/m2 se zdravotními komplikacemi, dále také u pacientů, u kterých selhala konzervativní léčba (dietou a pohybem) a léčba pomocí antiobezitik.

Co je potřeba vyřídit před operací?

Pacient si musí projít tzv. multidisciplinárním týmem, který se skládá z psychologa, obezitologa, bariatrického chirurga, gastroenterologa, anesteziologa a nutričního terapeuta, u kterých musí absolvovat předoperační vyšetření. Multidisciplinární tým pacientovi vysvětlí různé možnosti, rizika a dlouhodobé důsledky léčby obezity pomocí bariatrické operace.

Dále je dobré i snížení hmotnosti o 5-10 %, neboť je potřeba částečně zredukovat tuk v oblasti břicha a játrech, aby měl chirurg lepší přístup k žaludku a mohl provést zákrok. Musí si být jistý, že je pacient schopný držet určitý režim již před operací a má snahu sám konzervativně s dietou a pohybem hmotnost snížit.

Bariatrická operace je hrazena zdravotní pojišťovnou.

Rozdělení typů výkonů

1. Restriktivní – obsah žaludku je zmenšen, dochází k omezení stravy, kterou pacient dokáže zkonzumovat. Vstřebávání živin není ovlivněno.

Adjustabilní žaludeční bandáž

Zmenšení žaludku manžetou, která rozdělí žaludek na dvě části spojené kanálem. V menší části žaludku je potrava přijímána a po naplnění dojde k pocitu sytosti.  Je důležité dodržování porcí a výběr potravin. Bandáž je vhodná pro pacienty, kteří mají spíše hlad než chuť, mají dostatek sebekontroly pro dodržení dietního režimu a zároveň nekonzumují velké množství ovoce a zeleniny. Tento výkon je jako jediný vratný, ale v dnešní době se tento zákrok téměř neprovádí, ve většině případů byl neúčinný a vedl k dalším zdravotním komplikacím.

Tubulizace žaludku (sleeve gastrektomie)

Žaludek je zmenšen do tvaru rukávu (sleeve). Odstraní se velké zakřivení žaludku a následně se sešije a vytvaruje zbývající část. Tím dojde k omezení pocitu hladu, protože je odstraněna část žaludku, kde je buňkami produkován hormon ghrelin – tento hormon zvyšuje právě chuť k jídlu. Zákrok je nevratný, časem se dá změnit na jiné typy (BPD, GB). Tento zákrok je vhodný pro pacienty, kteří mají spíše hlad než chuť a kteří mají rádi ovoce a zeleninu, dietní režim není tak striktní jako u žaludeční bandáže.

Plikace

Zákrok podobný jako u  tubulizace, velké zakřivení žaludku se ale neodstraní, žaludek se pouze složí, zaroluje a prošije. Velké zakřivení se časem zmenší, čímž opět dochází k omezení produkce hormonu ghrelinu, a tím ke snížení pocitu hladu. Zároveň se zmenší objem žaludku a tedy i množství přijímané stravy.

2. Malabsorpční – zmenšená část trávicího traktu schopného vstřebávat živiny – omezují vstřebávání nutrientů ze stravy.

Biliopankreatická diverze (BPD)

Dochází ke zmenšení objemu žaludku a zároveň zmenšení plochy střeva schopného vstřebávat živiny. Zmenšená část žaludku je napojena na tenké střevo, kterým prochází do dalších částí trávicího traktu. Zbylá část žaludku se neodstraňuje, ale dvanáctníkem (horní část tenkého střeva)putují trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky. Vzniknou 2 kličky – jednou putuje strava ze zmenšeného žaludku, druhou jsou vylučovány trávicí šťávy ze slinivky a žlučníku. V určité části se kličky spojí, trávicí šťávy se smísí s obsahem potravy a následně se vstřebá nejvíce látek. Tento zákrok je vhodný pro pacienty, kteří mají často chuť a je potřeba výraznější úbytek hmotnosti. Nutné sledovat pravidelně množství minerálů a vitamínu, neboť z omezeného vstřebávání může vzniknout jejich nedostatek.

3. Kombinované – kombinují prvky restrikce i malabsorpce (zmenšení objemu žaludku) a tím i množství přijaté potravy a omezení plochy střeva schopného vstřebávat živiny.

Gastrický bypass (GB)

Výkon je podobný jako BPD s duodenální výhybkou – žaludek je zmenšen na poměrně malý objem a napojen na kličku tenkého střeva, která vede potravu. Zbývající část žaludku se neodstraňuje a odtud vede druhá klička, kudy putují trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky. Po 1,5 m se kličky spojí a dojde ke vstřebávání látek. Je zde na rozdíl od BPD menší žaludek, ale spojená klička střeva delší – potrava se tedy může vstřebávat v delším úseku tenkého střeva. U tohoto zákroku převažuje omezení potravy nad vstřebáváním látek. Opět vhodné pro pacienty, kteří často podléhají chuti k jídlu. Nutné sledovat hodnoty vitaminu a minerálních látek. Zákrok je to nevratný.

Stravování po bariatrické operaci

Tělo se musí adaptovat na výkon, důležité je řídit se snášenlivostí potravin a těm problémovým se vyhýbat. Začíná se tekutinami po operaci – voda, neslazený čaj, poté dle snášenlivosti přecházíme postupně do 4 fází (tekutá, kašovitá, polotuhá a mletá a postupně přecházíme na „normální stravu“). Nadýmavým potravinám se snažíme z počátku spíše vyhýbat, mléčné výrobky volit ze začátku spíše bezlaktózové nebo dle individuální snášenlivosti. Množství stravy konzumujeme do 150 g/ml. Důležité je jíst pravidelně 5-6x denně, žádné jídlo nevynecháváme, dobré je chystat si jídlo dopředu a nespoléhat na náhodný nákup. Jíst pestře a dbát na kvalitu stravy. Důležité dbát na dostatečný příjem bílkovin, dobré je zařazovat bílkoviny v prášku. Hlídat si pitný režim, protože obsah žaludku je malý, pijeme malé množství po douškách. Jídlo oddělujeme od tekutin, s pauzou alespoň 30 minut. Z technologických úprav volíme převážně vaření a dušení. Důležité je sledovat hodnoty vitamínů a minerálních látek, pacienti musí užívat speciální potravinové doplňky stravy (minerály, vitaminy).

Pohyb

Důležitý je i pohyb, chůze je možná již pár dnů po operaci. Postupně se snažíme pohybovou aktivitu navyšovat.

Pokud uvažujete nad bariatrickou operací a máte zájem o nutriční doporučení v naší poradně, nezapomínejte, že musíte určitou dobu před operací docházet na kontroly. Před plánovanou operací dojde k zaučení, jak se stravovat po operaci a po operaci následují pravidelné kontroly, kde na přístroji Inbody sledujeme úbytky hmotnosti a stále se věnujeme konzultaci jídelníčku. Vzhledem k tomu, že se snižuje velká část tukové tkáně, ale často i část svalové hmoty, doporučujeme i kontrolní konzultace u našich fyzioterapeutek v Centru pohybových aktivit.

Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11